Operacja zaćmy

Leczenie operacyjne zaćmy niestety jest konieczne. Nie ma innej możliwości naprawy "zepsutej", zmętniałej soczewki. Jedynym sposobem na polepszenie jakości widzenia i jedyną możliwością zastopowania dalszej choroby jest wykonanie zabiegu mającego na celu wprowadzenie nowej soczewki i rozbicie zmętniałych części tej starej.

Nowe metody operacji, w tym fakoemulsyfikacja i wszczepienie amerykańskich soczewek zwijalnych pomagają w szybszym powrocie do zdrowia i funkcjonalności. Czas rekonwalescencji jest naprawdę krótki, a brak szwów pooperacyjnych daje wymierne korzyści samemu pacjentowi. Sama fakoemulsyfikacja polega na zniszczeniu zmętniałych części soczewki za pomocą ultradźwięków. Dopiero po tym zabiegu możliwym jest wszczepienie nowej, wybranej przez lekarza, soczewki wewnątrzgałkowej (lekarz ustala między innymi jej moc).

Sama operacja trwa zaledwie kilkanaście minut (20-30 minut) i jest właściwie bezbolesna. Stosuje się tutaj znieczulenie miejscowe, które całkowicie znieczula pacjenta. Istotną informacją jest również to, że najczęściej znieczulenie to osiąga się za pomocą kropli do oczu, niewymagany jest więc nawet zastrzyk, którego pacjent potencjalnie mógłby się obawiać. Po wykonaniu zabiegu pacjent natychmiastowo może opuścić klinikę i udać się do domu.

Operacja może być wykonywana także za pomocą mikrocięć, które wykonuje chirurg lub za pomocą nowej technologii laserowej. Obie metody mają za zadanie zniszczenia zmętniałej, starej soczewki i przygotowaniu oka do wprowadzenia nowej. W tej metodzie operacji wykorzystuje się laser femtosekundowy, dający bardzo dobre efekty końcowe - jest również niezwykle dokładny.

Ceny operacji i wydatki związane z leczeniem

Wśród wymienionych metod w klinikach prywatnych ceny operacji plasują się następująco:

  • fakoemulsyfikacja + wszczepienie soczewki zwijalnej - około 4000-5000 zł
  • operacja za pomocą lasera wraz z fakoemulsyfikacją + wszczepienie soczewki zwijalnej - od 6500 do 7500 zł

W przypadku różnych rodzajów soczewek cena ta może być podwyższona, na przykład:

  • Soczewka Acrysof Naturall - 650 zł
  • Soczewka Acrysof Toric - 2200 zł
  • Soczewka Acrysof Restor Toric IQ - 4600 zł

Ceny za operacje zaćmy mają być zmniejszone przez NFZ o jedną trzecią, podobny pomysł pojawił się ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia w grudniu 2013 roku. Podstawowa stawka operacji zaćmy "na NFZ" wynosi obecnie prawie 3000 zł.